Кандидатстването за субсидия: планиране и подготовка

Как да планираме проекта си

В предходния пост в този блог говорихме за ролята на консултанта във и извън разработването на едно проектно предложение, борещо се да спечели финансово подпомагане за реализацията на намеренията на инвеститора. Очертахме най-общо проектния цикъл, посочихме рисковете на отделните етапи и ги групирахме под три „чекбокса“, илюстриращи критичните точки, които инвеститорът в никакъв случай не бива да изпуска от поглед. Тук ще се спрем на първата от тези критични точки: анализът на етап планиране и подготовка.

Какво очаквате от вашия консултант?

The Project Cycle

„Искам да се развивам…“
„Имам нужда от оборудване…“
„Чух, че давали 50% субсидия…“
„Можете ли да ми напишете един проект?“
Предвид характера на моята работа, всичко това би трябвало да звучи като музика за ушите ми, и всъщност е точно така. Честно казано обаче, това не се дължи само на очевидните плюсове: нов клиент, нова задача и (да не си кривим душата) нов приход.
Всеки нов проект, особено когато предложението идва от непозната за мен организация, е колкото увод към евентуално партньорство, толкова и своеобразно интелектуално предизвикателство, възможност да науча отсрещната страна (евентуално) и себе си (със сигурност) на нещо ново. Защото зад един проект се крият много, много въпроси, които твърде често не просто остават без отговор, но дори не биват зададени… преди да е станало късно.

Алтернативите на хаотичното кризисно подпомагане

funding bolt

В последния публикуван тук материал, посветен на мерките за помощ на частния сектор в борбата му за оцеляване в условията на кризата Covid-19, разгледахме въпросните процедури в контекста на сериозното (според нас) разминаване между техните претенции и реалната им ефективност. И все пак, ако се ограничим до строго икономическите резултати (реални и очаквани), какви заключения можем да извлечем от тази широко пропагандирана активност, поне що се отнася до механизмите за пряко публично подпомагане на бизнеса?

Ще имат ли лечебен ефект инжектираните средства в българската икономика?

burning money

През последните месеци станахме свидетели на прилагането на някои извънредни мерки, предполагащи наливането на (относително) безвъзмездни средства в българския бизнес, в опит за реанимиране на икономиката, ударена от пандемията Covid-19. Можем ли вече да обсъждаме ефективността на споменатите мерки и ако да – как изглежда тя, поне на първо четене?

COFUND-20: рецепта за лечение на инвестиционната активност

За всички ни е очевидно, че свързаната с пандемията Covid-19 криза няма скоро да спре да нанася своите удари по ненадейно аоказалата се уязвима световна икономика. Експертните прогнози потвърждават усещането на частния сектор, че апогеят на последствията от безпрецедентните мерки срещу заразата тепърва предстои. Какви обаче са алтернативите за отделния предприемач, изправен пред риска да изгуби проспериращия си довчера бизнес?